Поведена постапка против 11 лица во Велес заради прекршување на полицискиот час | Правдико

Правдико

   

Поведена постапка против 11 лица во Велес заради прекршување на полицискиот час

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство Велес до Основен суд Велес поднесе предлози за издавање казнен налог против 11 лица кои непостапиле според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Тие го прекршиле полицискиот час и биле затекнати како без дозвола се движат на различни локации низ градот спротивно на одлуката за забрана и посебен режим за движење. Велешкото обвинителство предложи на обвинетите да им се изречат парични казни во висина од по 40 дневни глоби во износ од по 20 евра, односно вкупни казни од по 800 евра во денарска противвредност.​

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико