Повеќе од 1.000 граѓани на Русија се приклучија во ИСИЛ | Правдико

Правдико

   

Повеќе од 1.000 граѓани на Русија се приклучија во ИСИЛ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

4252725607Повеќе од 1.000 граѓани на Русија се приклучија во екстремистичка организација исламска држава, и тие може да претставуваат закана за безбедноста кога ќе се вратат во земјата, изјави вчера секретарот на рускиот Совет за безбедност Николај Патрушев .

Патрушев за весникот “Комерсант” изјави дека членовите на ИД може да направат “ќелија” на организацијата во Русија и да организираат терористички напади по наредби на претпоставените.

Според него, агенти на ИД, во Русија и поранешните советски земји од Централна Азија ги регрутираат младите луѓе и припадниците на малцинските етнички заедници.

Во еден неодамнешен случај, еден 19-годишен студент на престижен Државнен универзитет во Москва бил задржан на турската граница, под сомневање дека сака да оди во Сирија за да се бори на страната на исламската држава.

Препорачуваме

Партнери на Правдико