Повик за предлози и сугестии за новиот Закон за слободен пристап до информации | Правдико

Правдико

   

Повик за предлози и сугестии за новиот Закон за слободен пристап до информации

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерството за правда заедно со Министерството за информатичко општество и администрација и министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски ги повика граѓаните, граѓанските организации, медиумите, институциите и сите засегнати страни да даваат предлози и сугестии за предлог законот за слободен пристап до информации од јавен карактер, кој во моментов се пишува.

Предлозите треба да ги содржат следните податоци: име и презиме на авторот на документот или предлогот, односно име и адреса на организацијата или институцијата, а треба да се достават до 15 јануари до Министерството за правда, на следната електронска адреса cabinet@mjustice.gov.mk.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико