Повлечени осум потписи за укинување на косовскиот Специјален суд | Правдико

Правдико

   

Повлечени осум потписи за укинување на косовскиот Специјален суд

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Осум пратеници од косовскиот Парламент ги повлекоа потписите од иницијативата за укинување на Специјалниот суд за злосторства на ОВК.

Медиумите објавуваат дека двајца пратеници на Алијанса на Косово и шестмина од Иницијативата за Косово ги повлекоа потписите со барање за одржување седница за укинување на Специјалниот суд за злосторства на ОВК, со што иницијативата на одредено време е тргната од косовската политичка сцена.

Првично барањето за парламентарна расправа за укинување на судот кој е формиран пред скоро три години го потпишаа 43 пратеници, но поддршката за иницијативата се намалуваше со зголемувањето на меѓународниот притисок врз косовските лидери.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико