Повторно одложено рочиштето за „Моќник“, обвинетите бараат превод на доказите на албански јазик | Правдико

Правдико

   

Повторно одложено рочиштето за „Моќник“, обвинетите бараат превод на доказите на албански јазик

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Ново одлагање на рочиштето за случајот „Моќник“, кој досега четири пати имаше обид да почне. По четири пати доаѓање на рочиштата што се одлагаа, обвинетиот Шенди Винца сега побара да му се преведе целиот материјал од докази до обвинение на албански јазик. Судијката Ленка Давидкова среде судење повика преведувач, кој усно му го преведуваше обвинението за кое рече дека ќе му биде доставено и писмено. Рочиштето, по утврдување на идентитетот, се одложи.

„Требаше досега да го каже ова, да се расчистиме. Четири рочишта се одложуваа. Уште пред самото почнување кога се констатираат присутните, па досега, не се изјаснивте“, рече судијката Давидкова.

Обвинетиот Винца говореше и на македонски јазик, но крече дека делумно го разбира.

„И писмено и усно сакам документите да бидат на албански јазик. Обвинението треба да е и на албански јазик. Сакам, според Законот за јазиците, превод на сите документи! Тоа се моите права и сакам да се почитува. И доказите, и сè друго сакам да е преведно!“, рече Шпенди Винца.

Реагира и обвинителката Фатиме Фетаи, која рече дека барањето на обвинетите е класична злоупотреба.

„На обвинетиот Шпенди Винца сега му текна, петти пат кога доаѓа на судење? Ова е класична злоупотреба на правата! Петти пат доаѓа во судница и сега му текна на петтото рочиште? И јас сум за да се почитува Законот на јазиците. Ќе дојде преведувач и збор по збор ќе му го преведе обвинението. На следното рочиште ќе го добие и написмено“, рече Фетаи.

По ова, обвинетиот Винца првин посочи дека во иднина сака сите докази да бидат преведувани. Па потоа рече дека сепак сака и цела претходна документација да биде преведена.

Претходно, сите обвинети се изјаснија дека не се осудувани и против нив не се водат постапки. Меѓу нив и третообвинетиот Антонијо Милошоски.

Обвинетиот Винца бил претседателот на Комисијата за лустрација, па Фетаи го праша: Кога беше лустрацијата, немаше закон за јазици. А кога лустрираа, не разбираа што прават?“

По ова, и обвинетиот Даут Даути рече дека го разбира јазикот, ама сака сè да му е прведно на албански јазик бидејќи: „Ова е тест за правната држава, сакам да видам како функционира. Го разбирам, зборувам и пишувам, ама сакам да се почитува Законот за употреба на јазиците и да ми биде обезбеден преведувач и сите документи во овој суд да бидат преведени на албански јазик. Сакам да дадам одбрана на мојот мајчин јазик, сакам да видам како звучи тоа на албански“.

И Агим Мехмети побара да му се прведат идните докази и да му се обезбеди преведувач иако, како што ѝ рече на судијката: „Го зборувам и можам да комуницирам со вас, но сакам да ми се обезбеди тоа право“.

Пратеникот Антонијо Милошоски се товари дека ги сторил кривичните дела измама и злоупотреба на службената положба и овластувањата. Прво и второобвинет за измама, пак, се таткото на Милошоски и поранешниот градоначалник на Македонски Брод, Милосим Војнески. Според обвинението, пратеникот Антонијо Милошоски ја искористил својата позиција и вршел континуиран притисок врз државните органи и судовите за да не ја поништат продажбата на зграда од 157 квадратни метри и дворно место од 3.920 квадратни метри во Македонски Брод, а го купил татко му.

„Моќник“ се води против 13 лица, меѓу кои и против поранешниот претседател на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев.

Следното рочиште е закажано за понеделник, каде што сите ќе треба да се изјаснат дали чувствуваат вина.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико