Повторно одложено судењето за Канческа-Милеска | Правдико

Правдико

   

Повторно одложено судењето за Канческа-Милеска

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во кривичниот суд во Скопје повторно беше одложено судењето за ексминистерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и останатите обвинети во предметот „Тендери”. Причина за одлагањето е тоа што адвокатите Еленко Миланов и Сашко Дуковски во исто време се на судење за предметот за собраниските насилства од 27 април.

Тие побараа рочиштето да се одложи. Судијата Осман Шабани во крајот на декември закажа 9 рочишта. На наредното рочиште, судењето треба да почне од почеток, поради тоа што од претходното рочиште до следното се поминати 90 дена.

Предметот е во фаза на доказна постапка и треба да бидат сослушани тројца сведоци. Според обвиниението на СЈО дел од градежните работи во Музејот се вршени во корист на правното лице „Бетон“ од Штип. Пред да се објави оглас за доделување договор за јавна набавка и пред да се спроведе постапката, спротивно на Законот за јавните набавки, Канческа-Милевска преку разговори со генералниот директор на градежното претпријатие „Бетон“ од Штип наложила да се продолжи со работа на Музејот, каде што се изведувале градежни работи по претходно склучен договор за јавна набавка.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико