Пожар во затворот во Шевенинген, загина еден затвореник | Правдико

Правдико

   

Пожар во затворот во Шевенинген, загина еден затвореник

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во пожарот кој изби минатата ноќ во притворскиот дел во затворот во Шевенинген минатата ноќ, ниту еден од обвинетите за воени злосторства не настрадал, потврди Министерството за правда на Холандија.

Почина еден затвореник кој бил холандски државјанин. Тој бил во психијатрискиот оддел на затворот во Шевенинген.

Пожарот бил изгаснат веднаш, а избувнал во одделот каде се сместени холандските затвореници.

Причината за пожарот не е позната, а полицијата го испитува случајот.

Извор:ТВ Нова

Препорачуваме

Партнери на Правдико