Пратениците гласаа против укинувањето на екстерното тестирање | Правдико

Правдико

   

Пратениците гласаа против укинувањето на екстерното тестирање

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Парламентарното мнозинство синоќа гласаше против предложените измени во Законите за основно и средно образование поднесени од опозициските пратеници на СДСМ кои, меѓу другото, бараа укинување на екстерното тестирање.

sobranie

За опозицијата по воведувањето на екстерното тестирање состојбите во образованието не се подобриле, туку се влошиле.

За пратениците од ВМРО-ДПМНЕ воведувањето на екстреното тестирање е дел од реформите насочени кон подобрување на квалитетот на образованието.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се согласни да се разговара за подобрување на моделот на екстерното тестирање, но не и за укинување.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико