Пратениците ќе расправаат за предлог-законот за медиуми поднесен од ЗНМ и од ССНМ | Правдико

Правдико

   

Пратениците ќе расправаат за предлог-законот за медиуми поднесен од ЗНМ и од ССНМ

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Предлог-закон за изменување и за дополнување на Законот за aудио и аудиовизуелни медиумски услуги, поднесен од Здружението на новинари и од Самостојниот синдикат на новинари и на медиумски работници, а кој во процедура го пушти СДСМ, треба да се најде на дневен ред на денешната собраниска седница, по скратена постапка.

sobranie-860x680

Овој предлог-закон е направен според предлозите на посредникот Питер Ванхауте.

Предлог-решението предвидува реформи во програмскиот совет на МРТ и во советот на Агенцијата за медиуми, како и целосно финасирање на МРТ од државниот буџет.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико