Пратениците на ЕУ го поддржaa народот во Бугарија | Правдико

Правдико

   

Пратениците на ЕУ го поддржaa народот во Бугарија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Пратениците на Европскиот парламент ги повикаа властите во Бугарија целосно и безусловно да ги почитуваат вредностите на Европската Унија.

Европратениците му дадоа поддршка на народот во легитимните барања за правда и демократија, рече Европскиот парламент во соопштението за јавноста.

Во резолуцијата усвоена со 358 гласа „за“, 277 „против“ и 56 воздржани, европратениците обезбедуваат недвосмислена поддршка на бугарскиот народ во нивните легитимни барања и аспирации за правда, транспарентност, отчетност и демократија.

Европските парламентарци го осудуваат полициското насилство и употребата на непропорционална сила, како и сите напади врз жени, деца и новинари, како и незаконското и прекумерното истражување на приватниот сектор што ги поддржува протестите.

Во текстот се нагласува значително влошување на почитувањето на принципите како што се владеењето на правото, демократијата, основните права, вклучително и независноста на судството, поделбата на власта, борбата против корупцијата и слободата на медиумите.

Резолуцијата ги критикува постојаните системски проблеми во судството, особено недостатокот на рамка за одговорност на Врховниот судски совет и главниот обвинител.

Европратениците ги осудуваат кампањите за напади и насилство врз новинарите.

Тие се длабоко загрижени за влошената слобода на медиумите, транспарентноста и недостатокот на разновидност во сопственоста на медиумите и се загрижени дека фондовите на ЕУ, наводно, се со поголема веројатност да им се даваат на владините компании, се вели во соопштението за печатот.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико