Пратениците не го усвоија Предлог законот за амнестија | Правдико

Правдико

   

Пратениците не го усвоија Предлог законот за амнестија

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

870981D8-8D3C-4018-9EC4-E9B5902D135F_w640_r1_sПредлог-законот за амнестија кој предвидува целосно ослободување на 40 проценти правосилно осудени лица за кривични дела, денеска не доби поддршка од пратениците во Собранието на Македонија.

Граѓанската активистка Мери Николова појасни дека амнестијата е иницирана поради потребата од заштита на човековите права во Казнено поправните домови во Македонија. Затворите, според неа, се пренатрупани и нема основни услови за живот. Таа нагласи дека ефектот од новиот закон би бил 100.000 затворски денови помалку и смалување на трошоци од 120 милиони денари во буџетот.

Извор: Радио слободна Европа 

Партнери на Правдико