Празниците да се прослават без петарди и огнено оружје, апелира МВР | Правдико

Правдико

   

Празниците да се прослават без петарди и огнено оружје, апелира МВР

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

По повод претстојните новогодишни и божиќни празници, Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да се воздржат од каква било употреба на петарди и други пиротехнички средства, како и огнено оружје при прославувањето на празниците, не само поради предвидените законски санкции туку и поради опасностите што по безбедноста, здравјето и животот на граѓаните ги носи употребата на овие средства.

МВР ја информира јавноста дека препродавањето и употребата на пиротехничките средства, како и употребата на огненото оружје нема да биде толерирано и најстрого ќе биде казнето.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико