Предлог-законот за минимална плата влегува во Собрание | Правдико

Правдико

   

Предлог-законот за минимална плата влегува во Собрание

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Портпаролот на Владата, Миле Бошнаковски изјави дека денеска Предлог-законот за минимална плата од 12.000 денари ќе биде доставен до Собранието.

Владата на синоќешната седница го усвои предлогот.

СДСМ во предизборната кампања вети зголемување на минималната плата, а по изборите стана дел и од владината програма.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико