Предложени измени во Законот за градежно земјиште | Правдико

Правдико

   

Предложени измени во Законот за градежно земјиште

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

sobranieСо Законот за градежно земјиште („Службен весник на Република Македонија” број 15/15, 98/15 и 193/15) се уредуваат правата и обврските во поглед на градежното земјиште, уредувањето на градежното земјиште, условите и начинот на располагање со градежното земјиште, како и други прашања од областа на градежното земјиште.

Со предложените одредби од законот се предлагаат решенија со кои се врши усогласување на одредбите на Законот за градежно земјиште со новиот Закон за општата управна постапка.

Предлог измените можете да ги превземете ТУКА

Партнери на Правдико