Предложени измени во Законот за јавните патишта | Правдико

Правдико

   

Предложени измени во Законот за јавните патишта

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

sobranieСо предложениот Закон за дополнување на законот за јавните патишта се предлагаат два нови става, со кои ќе се овозможи во случај на елементарна непогода и други несреќи, за кои е донесена одлука за постоење на кризна состојба од страна на Владата на Република Македонија, работите за рехабилитација и реконструкција на општинските патишта и улици може да ги врши и Јавното претпријатие.

Исто така, заради утврдување на општинските патишта и улици, наместо општините или градот Скопје да ги реконстурира и рехабилитира Јавното претпријатие за државни патишта, се предлага истите да се утврдат со одлука од страна на Владата на Република Македонија.

Целосниот текст на предлог законот можете да го превземете ТУКА

Препорачуваме

Партнери на Правдико