Предложени измени во Законот за заштита на децата | Правдико

Правдико

   

Предложени измени во Законот за заштита на децата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

sobranie-na-rm-640x360Предложеното изменување и дополнување на Законот за заштита на децата содржи решенија со кои се врши изменување и дополнување на одредбите во Законот во делот на  правото на посебен додаток, со кој дете со пречки во развојот и со специфични потреби е и дете со Даунов синдром, како и зголемување за 25% на  посебниот додаток за материјално необезбедени родители корисници на посебен додаток.

Целиот текст на предлог измените можете да го превземете ТУКА

Препорачуваме

Партнери на Правдико