Предложени измени во Законот за здравственото осигурување | Правдико

Правдико

   

Предложени измени во Законот за здравственото осигурување

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

sobranieСо Законот за здравственото осигурување  се уредува здравственото осигурување на граѓаните, правата и обврските од здравственото осигурување, како и начинот на спроведување на здравственото осигурување.

Со предложеното дополнување ќе се овозможи набавка на лекови кои не се на листата на лекови од страна на Јавните здравствени установи врз основа на претходна согласност од Министерството за здравство и Фондот за здравствено осигурување на Македонија. Предлог на законот за дополнување на Законот се заснова на истите начела на кои се заснова и Законот за здравственото осигурување.

Предлог измените можете да ги превземете ТУКА

Препорачуваме

Партнери на Правдико