Преку тунел побегнале 91 затвореник од затвор во Бразил | Правдико

Правдико

   

Преку тунел побегнале 91 затвореник од затвор во Бразил

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Група од 91 затвореник побегна од затворот Парнамирим во државата Рио Гранде до Норте на североистокот на Бразил преку тунел долг 30 метри, објави државната загенција Брасил во четврток вечер.

Полицијата успеала да фати девет бегалци, а локалните власти распоредиле голем број полицајци во потрагата по преостанатите 82 кои се во бегство.

Во истата држава во јануари се случи уште едно масовно бегство од затвор, кога побегнаа 56 затвореници.

Извор:Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико