Пресуда за милионскиот грабеж на НЛБ банка | Правдико

Правдико

   

Пресуда за милионскиот грабеж на НЛБ банка

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, денеска треба да ја изрече пресудата за најтешкиот грабеж на пари во историјата на Македонија, кој се случи во април во НЛБ банка. Обвинителството побара највисоки казни, а адвокатите поблаги казни за обвинетите.

Во завршните зборови,  првообвинетиот Бобан Смилевски рече им се извинувам на сопругата што ја остава со две малолетни близначиња, на внукот што го оставам без татко, на НЛБ банка и на родителите за нанесените срам, стрес и шок.  Смилевски рече дека делото не е сторено за имотна корист, туку бидејќи бил големи долгови за кои закани и уцени и добивал тој неговото семејство.

Четворицата обвинети (Бобан и Горан Смилевски, Борис Мичевски и Мирослав Каевски), го признаа кривичното дело, но не открија што направиле со украдените пари.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико