Пресуда за Ратко Младиќ на 22 ноември | Правдико

Правдико

   

Пресуда за Ратко Младиќ на 22 ноември

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Хашкиот трибунал ќе ја објави првостепената пресуда за поранешниот командант на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ, на 22 ноември.

Младиќ е обвинет за геноцид во Сребреница и во уште шест општини во 1992 година, за прогон на несрпското население ширум Босна и Херцеговина, тероризирање на населението на Сараево и киднапирање на припадници на Унпрофор.

Тој беше уапсен во 2011 година по повеќе од 10 години бегство.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико