Пресуда за „Триста“ за Ѓоко Поповски | Правдико

Правдико

   

Пресуда за „Триста“ за Ѓоко Поповски

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, денеска во кривичниот суд во Скопје ќе ја чуе пресудата за случајот „Триста“ во кој  е обвинет за незаконска набавка на полициски возила.

Обвинетиот Ѓоко Поповски се изјасни дека не е виновен и дека очекува о ослободителна пресуда. Поповски е обвинет од страна на СЈО дека извршил набавка на 300 возила за МВР во периодот од 2008 до 2012 година, при што не ги почитувал законските прописи за јавна набавка и го оштетил буџетот 453 570 евра. Првото рочиште почна лани во ноември.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико