Пресуди за обвинетите за терористичките напади во Париз во 2015 година | Правдико

Правдико

   

Пресуди за обвинетите за терористичките напади во Париз во 2015 година

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Францускиот суд денеска ќе изрече пресуди за обвинетите за терористичките напади во 2015 година, вклучително и нападот врз редакцијата на сатиричниот неделник Шарли Ебдо. Судењето, кое започна пред три и пол месеци, заврши во понеделникот со излагање на аргументи на одбраната.

Судскиот процес беше спроведен против 14 лица, од кои три беа отсутни, а тие се обвинети за пружање логистичка поддршка на џихадистите кои извршија терористички напади во Париз и околината од 7 до 9 јануари 2015 година. Вкупно 17 лица беа убиени во нападите, кои го потресоа светот во тоа време.

Обвинителството за борба против тероризмот побара строги казни од пет години до доживотен затвор за обвинетите. Тие им помогнаа на браќата Саид и Шериф Куаши во нападот врз редакцијата на Шарли Ебдо, во кој беа убиени 12 новинари и карикатуристи, како и на Амедија Кулибали, кој нападна еврејска продавница во близина на Париз. Обвинетите се на возраст меѓу 29 и 68 години и никогаш не биле осудени за тероризам, а за време на судењето тие рекоа дека не знаеле за „терористичките намери“ на напаѓачите.

Препорачуваме

Партнери на Правдико