Претреси за случајот „Рекет“, одземени компјутери, оружје и брендирана стока | Правдико

Правдико

   

Претреси за случајот „Рекет“, одземени компјутери, оружје и брендирана стока

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

ОЈО денеска соопшти дека персонални компјутери, документација, мобилни телефони, УСБ стикови и мемориски картички, оружје и муниција, како и поголемо количество на брендирана гардероба, накит, часовници и уметнички дела, се одземени при претресите со цел обезбедување материјални докази поврзани со осомничените во случајот „Примање награда за противзаконито влијание“, познат во јавноста како „Рекет“.

Од ОЈО информираат и дека извршени се претреси во домот на родителите на првоосомничениот, менаџерот на 1ТВ, Бојан Јовановски, како и во станот каде што престојувал и во просторијата што ја користел во едно правно лице, воедно извршен е претрес и во домот на второосомничениот, бизнисменот Зоран Милевски-Кичеец, како и во возилата што ги управувале.

Обвинителството посочува и дека до овој момент надлежниот обвинител нема извршено разговори со други лица, за кои излегоа шпекулации во јавноста дека се повикани на информативен разговор во насока на расветлување на случајот.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико