Претседателот Иванов ќе додели ордени во АРМ | Правдико

Правдико

   

Претседателот Иванов ќе додели ордени во АРМ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

По повод  Денот на Армијата на  Македонија претседателот Ѓорге Иванов ќе им додели Орден за воени заслуги на  Командата за обука и доктрини, Баталјонот за почести и Четвртиот механизиран пешадиски батајлон на АРМ.

Орденот за воени заслуги се доделува за особени заслуги и за исклучителен придонес во јакнењето на одбранбената способност, зачувувањето на суверенитетот, независноста и територијалниот интегритет на  Македонија, како и за успешно претставување и афирмирање на АРМ во меѓународни рамки.

Свеченоста е во рамките на програмата за одбележување на 25-годишнината од формирањето на Армијата на Република Македонија.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико