Претседателот на Европскиот совет в недела во Скопје | Правдико

Правдико

   

Претседателот на Европскиот совет в недела во Скопје

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, Туск планира в недела наутро да ја посети Албанија и да се сретне со премиерот Еди Рама, а дента околу 13 часот да пристигне во Скопје на средби со премиерот Никола Груевски и со претседателот Ѓорѓе Иванов.

E8EFEAA154E05640961B0007C5DB1995

Предмалку од Европскиот совет ја потврдија оваа итна мини-турнеја на Туск во трите балкански земји, што ќе биде и негова прва официјална откако на местото неформален прв човек на Европската унија го наследи Херман ван Ромпуј.

Причините за итната посета од Советот не ги соопштуваат, но според информациите повод е бегалската криза.

Инаку во сабота попладне, предвидено е челникот на Европскиот совет да допатува во Белград, каде ќе се сретне со српскиот премиер Александар Вучиќ.

Во недела наутро, Доналд Туск треба да оди за Тирана на средба со Рама, а во 13 часот е предвидено негово доаѓање во Македонија, каде најпрво ќе оствари средба со претседателот, а потоа и со премиерот Груевски.

Оваа изненадна посета наследникот на Ван Ромпуј, се споменува дека е по повод почетокот на затворање на границите на Македонија и Србија за сите освен за бегалци од Сирија, Авганистан и Ирак.

Имено намерата на Евросоветот, а по одлуката на шефовите на државите и владите на ЕУ-земјите минатиот е во Македонија, Србија и останатите земји долж западно-балканската миграторска рута е привремено да сместат 50 илјади бегалци.

Извор: Утрински Весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико