Претседателот на Тунис разреши 57 судии поради корупција | Правдико

Правдико

   

Претседателот на Тунис разреши 57 судии поради корупција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Тунискиот претседател Каис Саид разреши 57 судии, обвинувајќи ги за наводна „корупција и заштита на терористи“.

Саид ја спроведува чистката откако претходно оваа година ја презеде контролата врз судството и другите гранки на власта, пренесува „Ројтерс“.

Во телевизиско обраќање, Саид рече дека „дава можност и предупредува по предупредувањето до судството да се прочисти“, а неколку часа подоцна официјалниот весник објави декрет со кој ги објави отпуштањата, наведува британската агенција.

Меѓу отпуштените е и Јусеф Бузакер, поранешниот претседател на Врховниот судски совет, чии членови Саид ги смени оваа година кога ја презеде контролата врз судството.

Советот делуваше како главен гарант за независноста на судството од револуцијата во Тунис во 2011 година, која воведе демократија, а промените на Саид предизвикаа обвинувања за мешање во судскиот систем, пренесува „Ројтерс“.

Минатото лето тој ја распушти владата и ја презеде извршната власт, на потег што неговите противници го нарекоа државен удар, пред да го укине уставот од 2014 година за да владее со декрети и да го распушти избраниот парламент, а независната изборна комисија ја замени со онаа што тој самиот ја постави.

Саид рече дека неговите потези се потребни за да се спаси Тунис од кризата, а исто така најави дека овој месец ќе донесе нов устав кој ќе биде ставен на референдум во јули, при што речиси сите политички партии во земјата го критикуваат потегот заедно со моќниот работнички синдикат УГТТ.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико