Превентивни апсења во Франција поради стравување од тероризам | Правдико

Правдико

   

Превентивни апсења во Франција поради стравување од тероризам

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

53d69b67bc38da47a04958815105cba7Француската полиција спроведува серија превентивни апсења, а паралелно со тоа поставува бетонски бариери на божикните базари, стравувајќи од терористички напади во таа земја, како неодамнешниот во Берлин.

Портпаролот на француската Влада изјави дека се контактирани организаторите на божикните базари со цел да се проверат безбедносните мерки, вклучувајќи проверка на багажот. Во Франција во напади на исламистички екстремисти изминатите две години се убиени повеќе од 230 луѓе, а повеќе од една година во земјата во сила е вонредна состојба.

Извор: Утрински весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико