Презентација на Извештајот за мирот во 2022 година | Правдико

Правдико

   

Презентација на Извештајот за мирот во 2022 година

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Војната во Украина е главната тема на Мировниот извештај за 2022 година што денеска ќе биде претставен во Берлин. Заедничкиот извештај, објавен од водечките германски мировни истражувачки институти, анализира зошто е можно да избие жешка војна среде Европа и какви глобални последици ќе има таа. Извештајот ги елаборира условите за успешни санкции, ја опишува кризата на глобалниот нуклеарен поредок и дава препораки за национална безбедност во Германија.

Освен тоа, Извештајот за мирот за 2022 година се занимава со динамиката на конфликти ширум светот. Тоа објаснува зошто џихадистичките насилни актери, како и насилството и дискриминацијата врз жените и ЛГБТ малцинствата бараат нов пристап на мировната политика. Конечно, извештајот се залага за демократска контрола на безбедносните институции, бидејќи тие добија поголема моќ поради терористичките закани, пандемијата и екстремизмот.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико