Прифатено обвинението на СЈО и за уривањето на Космос | Правдико

Правдико

   

Прифатено обвинението на СЈО и за уривањето на Космос

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Советот за оценка на обвинителен акт при скопскиот кривичен суд го прифати обвинението за случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на уривањето на „Космос“. Предметот ќе биде распореден на судија за натамошно постапување, кој треба да закаже термин за одржување главна расправа за „ТНТ“

Апелацискиот суд одлучи дека прислушуваните разговори во „ТНТ“ можат да се користат како докази во судската постапка.

Во април 2016 година беше отворен случајот за незаконското уривање на комплексот „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски. Во овој предмет осомничени се експремиерот Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски, како и уште четири други лица.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико