Пријава за момче од Јурумлери – лажно барал брза помош само за да се снима на ТикТок | Правдико

Правдико

   

Пријава за момче од Јурумлери – лажно барал брза помош само за да се снима на ТикТок

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полициската станица Центар го расчисти случајот со лажното јавување во Итна медицинска помош, кој беше сниман и објавен на апликацијата ТикТок на 13.09.2020, а беше споделен и на други социјални мрежи и против Х.К.(25) од с.Јурумлери, Скопско, ќе поднесе соодветна пријава.

„По објавувањето на видеото на апликацијата ТикТок и други социјални мрежи, беа преземени мерки и беше констатирано дека Х.К. е лицето кое се јавува во службата за Итна медицинска помош Скопје, со што постапил спротивно на Законот за прекршоците против јавниот ред и мир, поточно член 16 бидејќи лажно повикувал на помош и пријавувал настан“, соопшти полицијата.

На 15.09.2020 во 16.30 часот во просториите на Полициската станица Центар бил извршен разговор со него, при што појаснил дека на 13.09.2020 околу 02.00 часот, додека бил во парк во општина Аеродром и правел видео се јавил во Итната медицинска помош и го сторил делото.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико