Правдико

   

Приштина повторно аплицира за Интерпол

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Приштина повторно се обидува да биде членка на Интерпол, а писмо за таа цел до генералниот секретар на меѓународната полициска организација испратиле косовскиот премиер, Рамуш Харадинај и министерот за внатрешни работи, Екрем Мустафа.

Приштинскиот портал „Калко“ тврди дека имал увид во мејловите што Харадинај и Мустафа ги испратиле до генералниот секретар на Интерпол, Јирген Шток.

Според пишувањата на порталот, тоа ќе биде десетти обид на Приштина да стане членка на Интерпол.

За прием во организацијата потребно е дво-третинско мнозинство што Приштина не може да го обезбеди.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико