Притвор од 30 дена за дилер на кокаин и хероин | Правдико

Правдико

   

Притвор од 30 дена за дилер на кокаин и хероин

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за недозволена трговија, со кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје го предаде лицето Ќ.Ј.(52), поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“ предвидено и казниво по член 215 од КЗ на РМ. На лицето му е одредена мерка притвор во времетраење од 30 дена.

На 24.09.2018 година, од страна на полициски службеници од Единицата за недозволена трговија, по преземени мерки за извршено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, извршен е претрес во дом лоциран на улица „Лазар Танев” во Скопје, сопственост на пријавениот, каде истиот престојува заедно со неговиот 28 годишен внук. При извршениот претрес пронајдени се 126 грама хероин, 47 грама кокаин и 470 грама мешавина од кофеин и парацетамол.

Препорачуваме

Партнери на Правдико