Притвор пред судењето (Национална пракса и меѓународни стандарди) | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Притвор пред судењето (Национална пракса и меѓународни стандарди)

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

screenshot_21Целта на аналицата е да се утврди дали одлуките за притвор во судовите во државата се донесени во согласност со Законот за кривична постапка и релевантните меѓународни стандардикако што се Европската конвенција за човекови права и фундаментални слободи и Конвенцијата за граѓански и политички права на ОН. При испитувањето на решенијата за притвор посебно внимание беше посветено на основаното сомнение и релевантното образложение дадено од судиите со цел да се поткрепат законските основи според кои лицето се води во притвор. Фреквенцијата на одредувањето на алтернативни мерки беше, исто така, разгледана  и беа донесени релевантни заклучоци.

Прочитај го целото издание ТУКА

Извор: www.osce.org

Поврзани статии:

– Прирачник за примена на мерката притвор

Во кои случаи се определува мерката куќен притвор

– Под кои причини се дозволува и се прифаќа продолжување на притворот?

Партнери на Правдико