Притвор за две лица за криумчарење мигранти | Правдико

Правдико

   

Притвор за две лица за криумчарење мигранти

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

14102016134319_web_policija-1728x800_c-12140-51231На 18.11.2016 година околу 08,00 часот во с.Бориево, Општина Босилово, од страна на полициски службеници  од ПС за ГП на ГН-Ново Село и СВР-Струмица, било запрено ПМВ„Ауди“ со скопски регистарски ознаки, управувано од С.И.(20) од Скопје, а како совозач бил У.Х.(22) од с.Радање-Штип.

Во возилото биле затекнати седум лица-мигранти од Сирија. Лицата С.И. и У.Х. се приведени, против истите е поднесена кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“ по што од страна на судија на претходна постапка одредена им е мерка притвор во траење од по 30 дена. Лицата се предадени во КПУ-Затвор Скопје.

Препорачуваме

Партнери на Правдико