Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче | Правдико

Правдико

   

Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Против 23-годишникот од Гевгелија кој силувал малолетно девојче поднесена е кривична пријава и определена му е мерка притвор во траење од 30 дена.

Тој бил спроведен во Казнено-поправната установа Гевгелија.

„Притворот беше побаран бидејќи постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство на осомничениот, како и можност тој да се обиде да ги сокрие трагите од кривичното дело, да ја попречува кривичната постапка со влијание врз сведоците или да го повтори делото“, велат од Обвинителстото.

Пријавениот на 23 февруари во Гевгелија со употреба на сила извршил обљуба врз 14-годишно девојче.

Девојчето дошло во домот на осомничениот заедно со нејзин другар. Таму имало уште едно лице, кое ја турнало малолетничката во собата со осомничениот и ја заклучило. Со употреба на сила и закани, 23-годишникот извршил обљуба врз девојчето, кое цело време викало и барало помош. Потоа ѝ се заканил на никого да не кажува за настанот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико