Притвор за лице поради недозволено поседување оружје | Правдико

Правдико

   

Притвор за лице поради недозволено поседување оружје

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Скопското јавно обвинителство поднесе обвинение против едно лице за кривично дело- неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи согласно Кривичниот законик.

На 17 март, во својот дом во селото Рашче, обвинетиот 34-годишник држел полуавтоматски пиштол „Застава М57“ со калибар 7,62Х25 мм и 25 куршуми од тој калибар.

Оружјето и муницијата му биле пронајдени и одземени при претрес во домот.

Надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје поднел предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за обвинетото лице за кое се уште постојат околности кои упатуваат на опасност од бегство и можност да го повтори делото, информираат надлежните.​​

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико