Притвор за скопјанец кој склучувал лажни купопродажни договори за возила | Правдико

Правдико

   

Притвор за скопјанец кој склучувал лажни купопродажни договори за возила

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Кривична пријава против триесет и двегодишен скопјанец, поради основи на сомнение дека во временскиот период од месец мај, јуни и јули годинава сторил кривичнo делo „измама“. Од страна на судија од претходна постапка нему му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.

„Пријавениот со намера за себе да прибави противправна имотна корист, со лажно прикажување на факти како ополномoштено лице со полномошна и двете заверени на нотар а дадени од страна на лицето М.А. како управител на правните лица ‘Итал церамик’ ДОО од Скопје и ДПТУ „Мет трејд“ ДООЕЛ од Скопје измамил 17 лица, правејќи обврски (набавки) во име на посочените фирми, иако знаел дека двете фирми не ќе можат да ги подмират нарачаните набавки, и да ја платат купената стока и услуги. Притоа, истовремено при добивањето на полномошната, А.Љ доставил податоци од лична карта што тој претходно веќе ја пријавил за изгубена“, соопшти МВР.

Сите 17 кривични дела А.Љ. ги извршил на идентичен начин.

„Во својство на полномошник на правните лица ги навел оштетените да склучуваат и потпишуваат договори за купопродажба на половно моторно возило кај нотари во Скопје, а договорениот износ не им го платил. Исто така договорите за купопродажба на патничките возила пријавениот не ги евидентирал сметководствено во правните лица во чие име и за сметка како полномошник ги купил возилата, не прикажал обврски за плаќање по однос на склучените договори. Спротивно од тоа, А.Љ. истиот ден или наредните денови по склучување на договорите, веднаш ги препродавал возилата како полномошник на правните лица со склучување и заверување на нотарски договори за купопродажба на моторни возила со други физички лица како купувачи“, додава МВР.

Примените парични средства од продажбата на возилата обвинетиот не ги прокнижил во сметководството на правните лица, туку ги присвоил за себе, наедно оневозможувајќи им на оштетените лица на кои не им го платил договорениот купопродажен износ за возила да поведат постапка за раскинување на договорите за купопродажба на возилата поради неисплаќање на договорниот износ. Со овие измами А.Љ. се стекнал со противправна имотна корист од 4.733.700 денари.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико