Правдико

   

Притвор за скопјанец кој цел месец физички ја малтретирал неговата 79-годишна мајка

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

СВР Скопје поднесе кривична пријава против П.А. (50) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени кривично дело „убиство во обид“.

Во периодот од март до април 2017 година пријавениот секојдневно психички и физички ја малтретирал неговата 79-годишна мајка со која заедно живееле.  На 11.04.2017 година П.А. со употреба на физичка сила и вжештена маша и нанел повеќе удари по главата и телото од кои оштетената паднала во бесознание и во критична состојба била пренесена во болница. Од страна на Судија на претходна постапка на П.А. му е изречена мерка притвор во траење од 30 дена.

Партнери на Правдико