Притворен осомничен со маскирна униформа од „христијанско братство“ кај кого се пронајдени оружје и фантомки | Правдико

Правдико

   

Притворен осомничен со маскирна униформа од „христијанско братство“ кај кого се пронајдени оружје и фантомки

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство Скопје почна истрага постапка против едно лице  за неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи.

„При рутинска контрола на возило марка БМВ на 15.9. 2018 година во 15 часот, на бул. Александар Македонски во Скопје,  пронајдено е оружје, и тоа пиштол, 43 куршуми од 9 мм и 15 куршуми од 7,6 мм. Возилото го управувал осомничениот, педесет и тригодишен жител на Скопје“, извести обвинителството.

Од Обвинителството известија дека по барање на  јавен обвинител и одобрување од  надлежниот суд, извршен е претрес на домот на осомничениот каде се пронајдени парчиња опрема, маскирни униформи со лого на организацијата „христијанско братство“ , фантомки, ножеви, комплет униформа со маскирна шара, футрола за рамки за пушка, нож, двоглед и друга опрема.

Јавниот обвинител од скопското обвинителство побарал притвор за осомниченото лице, а судот го прифати предлогот и му определил притвор од 30 дена.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико