Притворена косовска пратеничка која фрлаше солзавец | Правдико

Правдико

   

Притворена косовска пратеничка која фрлаше солзавец

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Косовската полиција соопшти денеска дека ја привела на сослушување пратеничката на опозициското движење Самоопределување, Аида Дергути, која е осомничена дека ја попречувала работата на Парламентот со употреба на солзавец.

Дергути е изведена пред Суд во Приштина.

Во периодот од една година косовските опозициски пратеници користеа солзавец, свиреа со свирчиња и фрлаа шишиња со вода за да го спречат усвојувањето на спогодбата за демаркација со Црна Гора и договорот со која им се даваат поголеми права на Србите.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико