Приведен маж од Волково кој извршил осум кражби | Правдико

Правдико

   

Приведен маж од Волково кој извршил осум кражби

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Кривична пријава доби 33-годишниот В.М. од Волково, Скопско, поради постоење основи на сомнение дека извршил осум кривични дела „тешка кражба“, притоа стекнувајќи се со противправна имотна корист од околу 943 000 денари, соопшти МВР.

Според истрагата, во сите дела тој со употреба на прилагоден клуч за влезни блиндор-брави ги отворал влезните врати на становите, влегувал внатре и одземал златен накит, пари, лаптоп-компјутери, мобилни телефони, а во еден случај и клуч од автомобил.

„Тешките кражби В.М. ги извршил во период од девет месеци, и тоа во станови во поширокото централно подрачје на Скопје“, велат од МВР.

Пред два дена тој е лишен од слобода и приведен во Полициската станица Карпош.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико