Приведен шверцер на мигранти кај село Богородица | Правдико

Правдико

   

Приведен шверцер на мигранти кај село Богородица

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Скопјанец е фатен како со возило превезувал мигранти од Куба.

З. Љ. (42) од Скопје, синоќа, на влезот за с. Богородица, Гевгелиско, бил фатен од страна на полициски службеници од Полициската станица за граничен премин Богородица. При контрола во возилото „пежо“, кое го управувал, биле пронајдени три лица мигранти од Куба – Л. М. Л. (39), Р. Р. Д. (31) и еден малолетник.

За настанот бил запознаен јавен обвинител, а мигрантите биле спроведени во Прифатно-транзитниот центар „Винојуг“ во Гевгелија. З. Љ. бил приведен и предаден во Полициската станица Гевгелија и по целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико