Приведен скопјанец, при претрес кај него полицијата пронашла оружје | Правдико

Правдико

   

Приведен скопјанец, при претрес кај него полицијата пронашла оружје

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

30-годишен скопјанец е лишен од слобода откако при претрес кај него полицијата пронашла оружје.

 

Имено, денеска полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи во координација со полициски службеници од СВР Скопје – Единица за недозволена трговија со дрога и оружје го лишија од слобода С.Л.(30) од с.Љуботен, Скопско.

При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, бил пронајден и одземен пиштол „застава М70“ калибар 7,65 мм со 12 куршуми.

Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена пријава по член 396 од Кривичниот законик.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико