Приведени осомничени потпалувачи, струшката депонија пак гори | Правдико

Правдико

   

Приведени осомничени потпалувачи, струшката депонија пак гори

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Скоро два месеци по одржаните состаноци со претставници на локалната власт, а особено состаноците со г-дин Дамјан Манчевски и г-дин Јани Макрадули, состав на Владината комисија за решавање на проблемот со депонијата на чело со г-дин Рамиз Мерко отсуствува конкретна реакција која би одела во прилог на решавање на проблемот со дивата струшка депонија, реагира граѓанската организација „Доста“. Депонијата од завчера повторно гори.

– Се добива впечаток дека власта (локалната и централната) немаат концепт во решавање на проблемот. Отсуствува отчет од работата на владината комисија, од работата на Министерството за животна средина, другите надлежни министерства, отсуствува совест кај пратениците кои потекнуваат од Струга, а кои ги претставуваат граѓаните на општина Струга во Собрание. Досега не успеавме да слушнеме мислење од страна на пратениците (барем оние кои доаѓаат од Струга) особено од г-дин Зијадин Села како поранешен градоначалник на општина Струга за состојбата со дивата струшка депонија – велат од огранизацијата.

Тие предлагаат неколку чекори. Пред се, бараат премиерот Зоран Заев да се сретне со претставници на иницијативата и жители на Струга.

– Видно е од страна на Владата дека во случајот се разгледуваат можни решенија за проблемот со дивата струшка депонија, бидејќи веќе 2 месеци се разгледуваат решение за акутен проблем кој бара акутно решение предлагаме Централната во соработка со локалната власт да издејствува превентивни мерки од намерно спалување на депонијата, тоа би вклучувало: Оградување на депонијата со ограда со бодликава жица, поставување на камери за 24 часовен видео надзор и воспоставување на 24 часовна чуварска служба со по двајца чувари на смена кои би ја чувале депонијата организирање на секојдневни полициски патроли и патроли на пожарна Струга – предлагаат од „Доста“.

Дополнително, велат дека со оглед на ургентноста на проблемот, предлагаат владата во соработка со локалната власт да излезе со конкретни мерки за решавање на проблемот. Истакнуваат дека стружани немаат време да чекаат две или повеќе години до формирање на регионална депонија.

– Од страна на пратениците на опозицијата на денешниот ден ќе биде предложен амандман за одвојување средства во износ од 200.000.000 денари за дислокација на депонијата. Бараме власта и опозицијата да ги надминат партиските препукувања и во интерес на загрозените жители на општина Струга да ги здружат своите капацитети во насока на решавање на проблемот со дивата струшка депонија – велат од организацијата.

Неофицијално, струшката полиција има приведено осомничени за палењето на депонијата, но очекуваме повеќе детали во текот на денот.

Извор:Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико