Приведени осум лица поврзани со нападот во Истанбул | Правдико

Правдико

   

Приведени осум лица поврзани со нападот во Истанбул

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Осум лица се приведени во врска со нападот со автомобил бомба во Истанбул, јавуваат турските медиуми.

tz

Меѓу осомничените е и лицето за кое се верува дека го оставил експлозивот во возилото на местото на нападот.

Шест војници и еден цивил вчера се повредени, кога бомба експлодира во близина на воена база на најголемиот турски град, во округот Санџактепе.

Тоа е најновиот во серијата напади во Турција годинава.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико