Приведени речиси 90 лица осомничени за поврзаност со Курдската работничка партија | Правдико

Правдико

   

Приведени речиси 90 лица осомничени за поврзаност со Курдската работничка партија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турската полиција денеска спроведе симултана акција во девет провинции во земјата и приведе речиси 90 лица осомничени за поврзаност со Курдската работничка партија.

Информациите за апсењето на осомничените лица, како и акцијата што ја спроведе турската полиција, ја потврди и турското Министерство за внатрешни работи.

Операцијата била лансирана вчера, а нејзината цел, како што велат од Министерството, е да ги спречи понатамошните активности на Курдистанската работничка партија (ПКК).

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико