Продолжен притворот на Игор Југ, се товари и за тероризам | Правдико

Правдико

   

Продолжен притворот на Игор Југ, се товари и за тероризам

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Игор Југ останува во затворот Шутка. Ваква одлука донесе судијата на претходна постапка по барањето на јавното обвинителство откако истече 30-дневниот притвор кој му беше претходно одреден.

Основното јавно обвинителство, пак, ја прошири истрагата и сега освен за неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје, го товари Игор Југ и дека преземал дејствија како водач на толпата која упадна во законодавниот дом на 27 април, но и за кривично дело тероризам.

Ваквата мерка обвинителството побарало од судот поради постоење опасност од бегство, попречување на истрагата, како и можност за повторување на делото.

К. Л.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико