Правдико

   

Продолжува истрага за падот авионот на Малезија Ерлајнс

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Холандија соопшти дека откако биле идентификувани сите жртви од падот на авионот на Малезија Ерлајнс, напорите ги пренасочува кон пронаоѓање на одговорните за стрелањето врз авионот над Украина во јули минатата година.

0B3E247A-56F7-4E3D-B467-E91D6CC8459F_w308_h173

Во трагичниот инцидент загинаа 298 луѓе, главно државјани на Холандија. Во минатиот месец, холандските медиуми јавија дека на местото на падот бил пронајден железен дел, најверојатно од руска ракета. Москва повторува дека авионот бил соборен од украинската армија.

Извор: Радио Слободна Европа

 

Партнери на Правдико