Продолжува процесот против Савески од Левица | Правдико

Правдико

   

Продолжува процесот против Савески од Левица

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во Основниот суд – Скопје 1 денеска во 13 часот ќе продолжи судскиот процес против Здравко Савески, член на Президиумот на Левица заради учество на протестите од минатата година.

– Судскиот процес против Здравко Савески трае веќе повеќе од една година, но и покрај тоа е на самиот почеток. Против него сѐ уште се применуваат и мерки за безбедност, односно тој мора да се јавува во суд и во полиција секој втор понеделник – соопштуваат од партијата.

За учество во протестите се води судски процес уште против еден член на Президиумот на Левица, Мариглен Демири.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико