Продолжува собраниската расправа за разрешувањето на Зврлевски | Правдико

Правдико

   

Продолжува собраниската расправа за разрешувањето на Зврлевски

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлески.

Владата поднесе предлог за разрешување на Зврлевски поради, како што се наведува во образложението, незаконско, ненавремено и недоволно стручно вршење на функцијата.

Во документот стои и дека Зврлевски со своето однесување и дејствување покажал дека не е способен за извршување на функцијата и дека го нарушува нејзиниот углед.

На расправата во понеделникот излагања имаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Тие го повторија ставот дека барањето за разрешување на Зврлевски е незаконско и спротивно на Деловникот, како и дека претставува политичка хајка.

Од СДСМ порачаа дека без да си оди Зврлевски од функцијата јавен обвинител, вистинските реформи во судството не може да почнат.

Извор:Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико